Pasieka Rodzinna

Użądlenie – czy jest niebezpieczne, jak wyjąć żądło

Pszczoły nie są z natury agresywne ani natrętne. Jeśli spotkamy je na łące, w przydomowym ogródku, na balkonie i przez przypadek dotkniemy to przestraszone odlecą. Jednak w pobliżu ula pszczoły mogą zaatakować. Bronią wtedy swojego gniazda, swoich zapasów i potomstwa.

Pojedyncze użądlenie przez pszczołę zazwyczaj jest niegroźne. Wstrzyknięty jad może wywołać reakcję miejscową: ból, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk. Objawy te na ogół mijają po kilku godzinach.  Można zastosować domowe sposoby, aby złagodzić  ból i zmniejszyć ewentualny obrzęk np. zimny okład.

Jeżeli pszczoła użądli w okolice gardła, usta lub język lub jeśli użądlona osoba jest uczulona na jad pszczeli należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską. Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej. Alarmujące objawy: obrzęk języka lub twarzy, zawroty głowy, duszność, omdlenie, nudności i wymioty.

Jak wyjąć żądło?

Nie należy wyciągać żądła palcami, ponieważ wtedy wstrzykniemy do rany resztę jadu. Żądło należy zeskrobać zdecydowanym ruchem: paznokciem lub czymś sztywnym co mamy w zasięgu ręki np. pilnikiem do paznokci.

Opracowano na podstawie https://www.polskieradio.pl/23/270/Artykul/650006,Nie-wyciagaj-zadla-palcami